A hihetetlenül izgalmas 2007-es évad világbajnoka Kimi Räikkönen lett, pedig az ő győzelméért már egy lyukas garast sem adtak volna a Brazil Nagydíj előtt. A Ferrarinál azonban egyelőre várnak az önfeledt ünnepléssel, hiszen a McLaren jelezte, még tesz egy utolsó kísérletet arra, hogy az egyéni cím Wokingban kössön ki.
Az interlagosi körözgetést követően ugyanis kiderült, a versenybíróság vizsgálja a BMW Sauber és a Williams autót, mivel azokban az üzemanyag néhány fokkal hidegebb volt a megengedettnél.
A stewartok végül nem marasztalták el az érintett csapatokat. Ez természetesen nem tetszett a McLarennek, amely követeli, hogy ha szabálysértés történt, akkor legyen büntetés is. Teljesen érthető az ezüstnyilak felháborodottsága, hiszen az érintett istállók három pilótája, Nico Rosberg, Robert Kubica és Nick Heidfeld is Lewis Hamilton előtt ért célba. Ha kizárnák a hármast, akkor Hamilton negyedik és ezzel együtt világbajnok is lenne.
Szóval a pályán Kimi Räikkönen bajnok lett ugyan, de adott esetben ez még változhat is, ugyanis az FIA Nemzetközi Fellebbviteli Bíróságán múlik majd, hogy elfogadja-e a a McLaren beadványát.
Most szakadjunk el ettől, és az utójátékot figyelmen kívül hagyva értékeljük Räikkönen teljesítményét, aki hét pontos hátrányból tudott győzni vasárnap.
Ehhez nagyban kellett Lewis Hamilton is, hiszen az újonc nem ismeri - egyelőre legalább is - a kevesebb néha több elvet, és talán a fiatalos hévtől és a nagy nyomástól kissé eltorzuló ítélőképességtől vezérelve az első körben vissza akart vágni az őt a rajtnál megelőző csapattársnak. Holott számára egy alibi-versenyzés is elegendő lett volna ahhoz, hogy most ő legyen a főszereplője ennek az írásnak.
Ám mivel rontott, majd a technikai is megtréfálta (idén először), Kimi Räikkönen futamgyőzelmének, és márkatársa, Felipe Massa második helyének köszönhetően megszerezte pályafutása első F1-es világbajnoki trófeáját. Most nézzük, milyen út is vezetett a csúcsra.
Csak nehogy bajt okozzon!
|
Kimi Räikkönen Forma-1-es debütálását kisebb vihar előzte meg, hiszen a legtöbben nem is engedték volna, hogy olyan formaautós előélettel, mint ami neki volt, egyáltalán autóba ülhessen 2001-ben.
Az 1979-es születésű pilóta végigjárta a gokartiskolát, Finnországban szinte az összes kategóriában és korosztályban győzni tudott. Már majdnem 20 éves volt, amikor először tette próbára magát egy formaautós sorozatban, 1999-ben a Forma Renault szériában és annak téli sorozatában is rajthoz állt. Előbbiben harmadik lett, utóbbit megnyerte, tehát már ekkor látszott, hogy ez a fiú valóban tud valamit.
2000-ben a brit Forma Renault sorozatban mérette meg magát és a kirándulás olyannyira jól sikerült, hogy rögtön bajnok lett. Ezek után nem is lehetett kérdéses, hogy tovább kell lépnie, még ebben az évben próbára tette magát az európai szériában is. Itt három futamon indult, ezek közül kettőt meg is nyert...
Nem kellett tehát túl éles szeműnek lenni ahhoz, hogy valaki kiszúrja, fényes jövő vár a fiatalemberre előkelőbb kategóriákban is. Peter Saubernek ráadásul még jó szeme is van a tehetségek megtalálásához, és a svájci csapattulajdonos a szárnyai alá vette Räikkönent. A finn éppen annyit tesztelt a Sauberrel, hogy a megtett kilométerei alapján megkaphassa a Forma-1-ben való versenyzéshez szükséges szuperlicencet.
Az engedély megérkezett, igaz éppen a finn roppant kevés formaautós tapasztalat miatt csak az első néhány futamra volt érvényes. Ha ezeken a versenyeken valami butaságot csinált volna Räikkönen - mint ahogyan azt sokan várták is - akkor máris kivonták volna a forgalomból az újoncot.
Mint az azóta már jól ismert, erre nem volt szükség, sőt! A már-már legendává váló történet szerint az alig több, mint 21 éves pilóta pályafutása első Forma-1-es futamának rajtja előtt például olyannyira "ideges volt", hogy ha az egyik csapattag nem talál rá a kamionban szunyókáló zöldfülűre, akkor nemes egyszerűséggel lemaradt volna első F1-es rajtjáról. Ez a nyugodtság a mai napig jellemző rá, ez, illetve északi származása ihlette meg későbbi csapatfőnökét, Ron Dennist, aki a Jégember becenevet adta neki.
|
Melbourne-ben tehát nem aludthatott el, és a 13. rajtkockából nekivághatott az Ausztrál Nagydíjnak. A bemutatkozás olyannyira jól sikerült, hogy hatodikként intették le, vagyis a sokak által a többiekre is veszélyesnek tartott finn első nekifutásra pontot szerzett (akkor még 1 pont járt a 6. helyért).
A következő három futamon kiesett, bár ezeket nem lehetett a nyakába varrni, majd egy nyolcadik hely következett, és pályafutása hatodik futamán, az Osztrák Nagydíjon negyedik lett, amit egy hónappal később megismételt, vagyis szorgosan gyűjtögette a pontokat. Később egy ötödik hely is "becsúszott" még, ám a hajrára elfogyott a Sauber lendülete, így a végelszámolásnál 9 pont szerepelt Räikkönen neve mellett. Miközben a ferraris Michael Schumacher letarolta a mezőnyt, a tabella 10. helyén ott állt Finnország legújabb büszkesége, akinek rátermettségét ekkor már senki sem vonta kétségbe.
Ezüstös McLaren-korszak
A McLaren-Mercedes kétszeres világbajnoka, a szintén finn Mika Häkkinen 2001. végén visszavonult, így Ron Dennisnek mindenképpen szüksége volt egy megfelelő helyettesre. Az biztos volt, hogy az ezüstnyilak a Saubertől szerződtetnek pilótát 2002-re, de a többség Nick Heidfeldet tartotta esélyesnek erre.
Ron Dennis azonban gondolt egy merészet, és inkább Kimi Räikkönent vásárolta meg Peter Saubertől. A McLaren 2002-ben csak a harmadik erőt képviselte a mezőnyben, Kimi pedig csapattársával, David Coultharddal szemben is alulmaradt, összetettben hatodik lett.
|
2003. viszont már lényegesen jobban sült el. A McLaren visszatért, és Kimi Räikkönen is megtáltosodott, a második futamon megszerezte első és azévi egyetlen győzelmét. Ennek ellenére, kiegyensúlyozott jó teljesítményének köszönhetően végig versenyben volt a világbajnoki címért, a korábbi három évben roppant magabiztosan nyerő Michael Schumacher ezúttal az utolsó futamig izgulhatott. Végül a McLaren megbízhatatlansága döntött, Räikkönen a szezon közben elhullajtott igen értékes pontok hiányában két egységgel lemaradt a bajnoki címről.
A következő idényben a helyzet sokkal rosszabb lett, a finn 8 futamot nem tudott befejezni, és nemhogy a címért nem harcolhatott, de csak hetedik lett összetettben. A gyengélkedés után a McLaren újra erőre kapott 2005-ben, és Räikkönen ekkor is tűzközelben volt. Ez volt az első olyan éve, amikor egy futamnál többet is meg tudott nyerni, szám szerint hetet, és ezúttal legyőzte Michael Schumachert is. Csakhogy ott volt a mezőnyben Fernando Alonso, aki akkoriban a Renault-val verhetetlen párost alkotott, Kimi így ismét csak második lett.
A McLaren formaingadozása nem szakadt meg a folytatásban sem, 2006-ban újabb mélyrepülés következett, Ron Dennis fiai (Kimi csapattársai Juan Pablo Montoya, majd a kolumbiait váltó Pedro de la Rosa voltak) egyetlen futamgyőzelmet sem szereztek, így pedig természetesen nehéz lett volna bajnokságot nyerni.
Schumacher-pótlás a Ferrarinál - bajnoki címmel
|
A szebb jövő reményében Räikkönen a 2006-os szezon végén elfogadta a Ferrari ajánlatát, az olaszok Felipe Massa csapattársát és Michael Schumacher utódját keresték, hiszen a német hét világbajnoki címmel a háta mögött 2006-ban visszavonult.
Az olasz sajtó és a Ferrari drukkerei eleinte nem ölelték kedvükre a zárkózott klasszist, leginkább azzal foglalkoztak, hogy Räikkönen hol, mikor, mennyit és mit iszik, illetve annak mekkora alkoholtartalma van. Emellett azt is megkérdőjelezték, hogy alkalmas-e arra, hogy a már-már tiszteletbeli olasszá választott Schumachert méltóképpen pótolja.
A Jégember minderre fittyet hányva megnyerte első ferraris versenyét Ausztráliában, csattanós választ adva ezzel az őt kritizálóknak. Räikkönen ekkor vezetett először, és hosszú ideig utoljára is a 2007-es pontversenyben. Amilyen szépen indult a szezon, annyira rosszul folytatódott. Jött egy-két műszaki hiba, és ráadásul a McLaren párosa, Fernando Alonso és főleg az újonc Lewis Hamilton egyszerűen nem tudott hibázni.
A hetedik állomás, az Amerikai Nagydíj után már 26 pont volt a lemaradása Lewis Hamiltonnal szemben, és ekkor sokan ismét leírták. A következő két futamon, Franciaországban és Nagy-Britanniában azonban Räikkönen mindenkit körbevert, jelezve ezzel, korai lenne még őt temetni. A Nürburgringen kiesett, de hátralévő futamokat mindig a dobogón fejezte be.
Mindez kevés lett volna, ha a Lewis Hamilton Kínában nem követi el élete egyik legnagyobb baklövését, és nem nullázza le magát. A kínálkozó lehetőséget Räikkönen kíméletlenül kihasználva győzött, és mivel Fernando Alonso is versenyben volt még, a szezonzáró Brazil Nagydíj minden idők egyik legizgalmasabb összecsapásának ígérkezett.
|
Most már jól tudjuk, hogy valóban roppant kiélezett is lett a finálé! A hétpontos hátrányból induló Räikkönen győzni tudott Interlagosban és ezzel lehetetlen helyzetből lett világbajnok. Ehhez persze kellett az is, hogy az egész idényt szinte hiba nélkül teljesítő Hamilton Sanghaj után Interlagosban is elbénázza a futamot, de igazságtalanság lenne ennyivel elintézni az újoncot, hiszen műszaki problémája is volt, így lett hetedik.
Mindenestre Kimi megtette a tőle telhetőt, nyert, és mivel Felipe Massa a második helyen hozta célba a másik Ferrarit, ezért a címvédő Fernando Alonsónak csak a harmadik hely jutott, ez pedig kevésnek bizonyult ahhoz, hogy zsinórban harmadszor is bajnok legyen. A kanadai nagydíj óta folyamatosan az élen álló Lewis Hamilton pedig első szezonjában "csak"második lett, így amolyan nevető harmadikként Räikkönen hódította el a bajnoki címet.
Mindenkinél több futamot nyert 2007-ben, ám két kiesése miatt ez sem volt elég ahhoz, hogy magabiztosan gyűjtse be a vb-címet. Azonban a nyögvenyelősen megszerzett trófea is ugyanannyit ér.
Az oly sokszor a csúcsot ostromló Räikkönent ez a siker még jobbá teheti, a vb-cím újabb lökést adhat a finnek, akit ezek után jövőre is roppant nehéz lesz majd megállítani. Persze csak akkor, ha a Ferrari nem másolja a mclarenes érában tapasztalható egyszer fenn, egyszer lenn ritmust.
Adatlap - KIMI RÄIKÖNEN
Születési idő |
1979. október 17. |
Születési hely |
Espoo (Finnország |
Nemzetisége |
finn |
Magasság |
175 cm |
Testsúly |
71 kg |
Családi állapota |
nős |
F1-es debütálás |
2001.03.04. - Ausztrál Nagydíj - Sauber Petronas |
Első pont |
2001.03.04. - Ausztrál Nagydíj (6. hely/1 pont) |
Első futamgyőzelem |
2003.03.23. - Maláj Nagydíj - McLaren-Mercedes |
Első pole pozíció |
2003.06.29. - Európa Nagydíj - McLaren-Mercedes |
F1-es csapatai |
2001 - Sauber |
|
2002-2006 - McLaren |
|
2007-2009 - Ferrari |
Forma-1 előtti karrier
1991 |
finn gokartbajnok, Mini osztály |
1992 |
finn gokartbajnok, Rakéta Junior osztály |
1993 |
9. helyezett a finn gokartbajnokság Rakéta osztályában |
1994 |
2. helyezett a finn gokart kupában, Rakéta osztály |
1995 |
egy győzelem a finn gokartbajnokságban, Forma A oszt. |
1996 |
4. helyezett a finn gokartbajnokságban, Forma A oszt. |
1997 |
finn gokartbajnok, nemzetközi A osztály |
1998 |
finn gokartbajnok, nemzetközi A osztály |
1999 |
3. helyezett a Forma Renault szériában |
|
a Forma Renault téli sorozatának bajnoka |
2000 |
brit Forma Renault bajnok |
|
3 futamon két győzelem a Forma Renault euroszériában |
Eredmények a Forma-1-ben
|
csapat |
vb-hely. |
pontok |
rajtok |
győzelmek |
pole
|
2007 |
Ferrari |
1. |
110 |
17 |
6 |
3 |
2006 |
McLaren-Mercedes |
5. |
65 |
18 |
0 |
3 |
2005 |
McLaren-Mercedes |
2. |
112 |
19 |
7 |
5 |
2004 |
McLaren-Mercedes |
7. |
45 |
18 |
1 |
1 |
2003 |
McLaren-Mercedes |
2. |
91 |
16 |
1 |
2 |
2002 |
McLaren-Mercedes |
6. |
24 |
17 |
0 |
0 |
2001 |
Sauber |
10. |
9 |
16 |
0 |
0 |
|
összesen |
|
456 |
121 |
15 |
14
|
|